Najczęstsze pytania o terapię TECAR zadawane przez klientów

Terapia TECAR - najczęstsze pytania o aparaty Doctor TECAR

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Terapia TECAR wciąż jest innowacyjną metodą leczenia pacjentów w Polsce i wokół niej pojawia się wiele pytań. W związku z tym, że lubimy, kiedy pytania mają odpowiedzi, poniżej zamieszczamy wyjaśnienia na jedne z częściej zadawanych pytań przez naszych klientów i terapeutów zainteresowanych tą metoda fizjoterapii.

Co to jest Terapia TECAR?

W dosłownym tłumaczeniu skrót TECAR oznacza Transfer (T) Energii (E) pojemnościowej (C-capacitive) i rezystywnej (R-resistive). W praktyce oznacza to bezpieczny transfer energii elektrycznej do tkanek pacjenta za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej głowicy, która działa w dwóch różnych trybach pracy. 

Tryb kondensacyjny (pojemnościowy) przeznaczony jest do tkanek bardziej uwodnionych: tkanki mięśniowej, tkanki łącznej, układu krwionośnego czy limfatycznego i działa bardziej powierzchownie. Tryb rezystywny (oporowy) działa na tkanki mniej uwodnione, takie jak kości, ścięgna czy więzadła i ma głębszy obszar działania. 

Terapia TECAR - najczęstsze pytania o aparaty Doctor TECAR

Dzięki energii wprowadzanej do wnętrza tkanek, stymulowane są mechanizmy naprawcze ludzkiego ciała, przez co szybciej dochodzi do regeneracji i poprawy kondycji. Terapia TECAR jest innowacyjną metodą fizjoterapii, która umożliwia leczenie wielu jednostek chorobowych i dysfunkcji w bezbolesny i nieinwazyjny sposób.

Szczegółowo charakteryzujemy terapię TECAR w naszym filmie:

Jakie efekty można uzyskać dzięki terapii TECAR?

Terapia TECAR – dzięki przepływowi wewnątrztkankowej energii – skupia się na aktywacji i przyśpieszeniu naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu, co wpływa pozytywnie na cały proces rehabilitacji. Głównymi efektami terapii TECAR jest działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, biostymulacyjne oraz rozkurczowe

Energia TECAR powoduje wzrost temperatury w tkankach, a tym samym rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz szybszy przepływ krwi, co zwiększa natlenienie mięśni. Efektem jest rozluźnienie, a ma ono duże znaczenie np. przy przykurczach mięśniowych czy zwłóknieniu mięśni. Kolejnym efektem zwiększonego przepływu krwi jest odpływ metabolitów zapalnych oraz wzrost mobilności limfatycznej, powodujący redukcję obrzęków. 

Dodatkowo energia TECAR przywraca:

  • prawidłowy metabolizm tkanek, 
  • wewnątrz- i zewnątrzkomórkową równowagę elektrolityczną,
  • homeostazę organizmu.

Czy terapia może być niebezpieczna dla pacjenta? Czy można poparzyć pacjenta?

Aparaty Doctor TECAR posiadają Bio-transfer, czyli system pomiaru ilości energii przekazywanej do tkanek pacjenta. Pomiar ten widoczny jest na ekranie aparatu podczas przeprowadzania zabiegu, a dodatkowo system posiada sygnalizację dźwiękową. Dzięki niemu można w bezpieczny sposób prowadzić terapię, kontrolując wypełnienie tkanek energią, przekrwienie i przepływ elektrolitów.  

Ilość wprowadzanej energii uzależniona jest od ustawienia czasu, mocy, wrażliwości pacjenta oraz schorzenia. Należy również zadbać o odpowiednie ułożenie elektrody biernej i czynnej podczas wykonywania zabiegu. Obie muszą równomiernie przylegać do ciała pacjenta, aby uniknąć ewentualnego przegrzania tkanek.

Czym różni się wersja Standard od AVX?

Doctor TECAR występuje w dwóch wersjach: standardowej oraz automatycznej AVX. Wersja AVX posiada dodatkowe wyposażenie w postaci samoprzylepnej elektrody biernej oraz czynnej, dzięki którym terapeuta może uwolnić ręce, a pacjent dodatkowo podczas terapii TECAR może wykonywać ćwiczenia zlecone przez terapeutę. O urządzeniu w wersji AVX szczegółowo napisaliśmy w artykule: Tecar AVX, czyli połączenie terapii Tecar i kinezyterapii – na czym polega zabieg?

Zachęcamy też do obejrzenia filmowej prezentacji możliwości aparatu Doctor Tecar AVX:

Jakie korzyści przyniesie mi zakup aparatu Doctor TECAR?

Przede wszystkim zadowolenie pacjentów, ponieważ terapia jest rozluźniająca, bezbolesna i przyjemna w odczuciach dla pacjenta (ciepło), a dodatkowo przyspiesza proces rehabilitacji, co na pewno zostanie docenione przez każdego pacjenta. 

Oszczędzisz również swój cenny czas i energię, a także zredukujesz zmęczenie, ponieważ urządzenie TECAR doskonale sprawdza się jako wsparcie w terapii manualnej.

Do jakich schorzeń można używać terapii TECAR?

Terapia TECAR stosowana jest w przypadku chorób i dysfunkcji narządu ruchu (tj. kości, stawów), urazów, patologii i bólu mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Doskonałe efekty daje również przy obrzękach, spastyce, zapaleniach, przeciążeniach u sportowców, przykurczach i zanikach mięśniowych, terapii punktów spustowych i wielu innych schorzeniach. 

Terapia TECAR - prezentacja zabiegu

Oprócz rehabilitacji narządu ruchu i rehabilitacji sportowej, terapia TECAR świetnie sprawdza się w kosmetyce i medycynie estetycznej do redukcji blizn, cellulitu czy poprawy jędrności skóry. Szczegółowy opis tych zastosowań znajdziesz w artykule: Terapia Tecar w odnowie biologicznej i kosmetologii.

Czy w cenie aparatu zawarte jest szkolenie z jego obsługi?

Tak, w cenie aparatu zawarte jest profesjonalne szkolenie z obsługi aparatu, przeprowadzane przez fizjoterapeutów. 

Czy jest możliwość przetestowania aparatu?

Tak, dajemy możliwość bezpłatnego przetestowania aparatu w indywidualnie ustalonym terminie. Przy wypożyczeniu oferujemy również szkolenie z obsługi aparatu, przeprowadzane przez naszych fizjoterapeutów.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy aparat do Terapii TECAR powinien znaleźć się w Twoim gabinecie, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią udzielimy odpowiedzi na pozostałe nurtujące Cię pytania.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *