Ścięgno Achillesa – najczęstsze schorzenia i urazy

Uraz ścięgna Achillesa

Porady eksperta

Nadwyrężone ścięgno Achillesa to problem występujący stosunkowo często. Ból w tym rejonie może wynikać z kontuzji różnego typu: naciągnięcia, naderwania czy wystąpienia stanu zapalnego. Na szczęście w przypadku leczenia bolącego ścięgna Achillesa rehabilitacja ma wiele do zaoferowania i w sposób istotny przyspiesza powrót do formy.

O ścięgnie Achillesa i jego kontuzjach

Ścięgno Achillesa, nazywane też piętowym, jest największym oraz najgrubszym ścięgnem w ludzkim ciele. Ma ono około 15 centymetrów długości i ciągnie się od pięty aż do połowy łydki, łącząc guz piętowy z mięśniem trójgłowym łydki. Odpowiada za poruszanie stopą, pełni istotną rolę podczas chodzenia, skakania, stawania na palcach – przez to też często bywa nadwyrężone, zwłaszcza przy takich aktywnościach jak koszykówka, siatkówka, biegi, piłka nożna, tenis, lekkoatletyka.

Uraz ścięgna Achillesa

Pogłębianie urazu może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak:

  • naciągnięcie,
  • naderwanie,
  • zerwanie,
  • zapalenie.

Punktami wspólnymi tych kontuzji jest bolące i pogrubione ścięgno Achillesa.

A co może je powodować? Między innymi aktywność fizyczna, najczęściej niepoprzedzona odpowiednią rozgrzewką lub przeciążenie ścięgna, na przykład podczas zbyt częstych i intensywnych treningów.

Do kontuzji może przyczynić się również nieodpowiednio dobrane obuwie, otyłość, dna moczanowa, ale też po prostu naturalny proces starzenia się. Z wiekiem nasze ścięgna tracą elastyczność – podejmując się aktywności po 40. roku życia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozgrzewkę i stopniowe zwiększanie obciążeń. Ryzyko urazu mogą zwiększać też dysfunkcje dowolnej części kończyny, które sprawiają, że ścięgno jest nierównomiernie obciążane.

Nadwyrężone lub naciągnięte ścięgno Achillesa

Nie wszystkie rodzaje kontuzji są poważne – delikatne nadwyrężenie czy naciągnięcie ścięgna Achillesa wyleczymy samodzielnie, stosując zimne okłady, chłodzące maści przeciwzapalne, a przede wszystkim dając nodze odpocząć. Żadne opatrunki ani silniejsze leki nie są potrzebne.

Jeśli jednak w ciągu kilku dni stan się nie poprawia, trzeba udać się na konsultację lekarską. Nie należy z tym zwlekać, bo uraz może się pogorszyć. Naciągnięcie oznacza bowiem zerwanie do 5% włókien ścięgna – może więc, podobnie jak pozostałe urazy, prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego. Nawet niewielki niedoleczony uraz może też spowodować niestabilność sprzyjającą kolejnym kontuzjom, która zostanie z nami na zawsze.

Naciągnięte ścięgno Achillesa poznamy po bólu ścięgna i pięty, któremu może towarzyszyć obrzęk i krwiak. Noga jest wrażliwa na dotyk, a objawy nasilają się podczas niewielkiego wysiłku.

Naderwane ścięgno Achillesa

W przypadku naderwania ścięgna obrzęk będzie większy i zaczerwieniony, a ból ostrzejszy. W uszkodzonym obszarze mogą pojawić się też siniaki. Ten uraz oznacza bowiem uszkodzenie więcej niż 5% włókien w ścięgnie. W takiej sytuacji najlepiej jest od razu udać się do lekarza, który potwierdzi nasze przypuszczenia. Dodatkowo warto korzystać z zimnych okładów oraz maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jako że stopień uszkodzenia w naderwanym ścięgnie bywa różny, to specjalista może zalecić dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne, ale nie zawsze będą one konieczne. Zwykle jednak unieruchamia się nogę, by pozwolić tkankom spokojnie się regenerować.

Leczenie laserem wysokoenergetycznym
W leczeniu urazów ścięgna Achillesa wykorzystywany jest laser wysokoenergetyczny o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i biostymulacyjnym

Zerwane ścięgno Achillesa

Jeżeli nie możemy stanąć na palcach, prawdopodobnie mamy zerwane wszystkie lub prawie wszystkie włókna – w takiej sytuacji konieczne jest leczenie operacyjne. To jednak zdarza się stosunkowo rzadko.

U młodszych osób zwykle wykonuje się zespolenie ścięgna, u osób starszych przezskórne łączenie ścięgna. Po takim zabiegu unieruchomienie nogi trwa około sześciu tygodni, a rehabilitacja kilka miesięcy.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Kolejnym istotnym schorzeniem ścięgna Achillesa jest zapalenie. Pogrubione, bolące ścięgno Achillesa jest zesztywniałe, zwłaszcza po dłuższym odpoczynku. Charakterystycznym dla zapalenia ścięgna objawem jest też trzeszczenie podczas ruchu.

Zwykle konieczne jest unieruchomienie nogi na około trzy tygodnie, stosowanie leków i fizykoterapii. Więcej o zapaleniu ścięgna Achillesa i metodach jego leczenia pisaliśmy w artykule Zapalenie ścięgna Achillesa kontra nowoczesna fizjoterapia.

Przezskórna elektroliza EPTE - zabieg
Przezskórna elektroliza – nowoczesna metoda leczenia różnego typu tendinopatii

Ścięgno Achillesa – leczenie i rehabilitacja

Jak już wspominaliśmy, leczenie operacyjne zdarza się rzadko – jedynie przy niemal zerwanym lub zerwanym ścięgnie. W innych przypadkach stosuje się unieruchomienie nogi, odciążanie jej, do tego specjalista zaleci prawdopodobnie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz rehabilitację.

W przypadku ścięgna Achillesa leczenie może być wspierane różnymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Należą do nich między innymi:

Choć w leczeniu ścięgna Achillesa rehabilitacja pomaga stosunkowo szybko wrócić do pełnej sprawności, najlepiej jednak zadbać o elementy, które pozwolą uniknąć kontuzji. Ostatecznie każda z nich pozostawia swój niewielki ślad na tkankach i sprawia, że są nieco bardziej podatna na urazy.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *