Zabiegi wyszczuplające, ujędrniające, redukujące cellulit – fala uderzeniowa, drenaż limfatyczny, terapia TECAR

Zabiegi wyszczuplające, ujędrniające, redukujące cellulit

Porady eksperta

Efekty niektórych zabiegów fizjoterapeutycznych zostały docenione także przez kosmetologów, dzięki czemu dziś równie chętnie wykorzystuje się je w gabinetach branży beauty. Pod względem osiąganych rezultatów szczególnie wyróżnia się terapia falą uderzeniową, terapia TECAR oraz drenaż limfatyczny, które stosowane są jako zabiegi wyszczuplające, ujędrniające i redukujące cellulit. Jak działają?

O fizjoterapii estetycznej

Nie jest nowością, że zabiegi fizjoterapeutyczne, służące w pierwszej kolejności rehabilitacji, z czasem znalazły zastosowanie również w kosmetologii. Niekiedy określa się te terapie zbiorczo jako fizjoterapię estetyczną. W walce z wieloma niedoskonałościami pomagają bowiem te same metody pobudzania organizmu do pracy i regeneracji, co podczas choroby. Przyjrzyjmy się więc mechanizmowi ich działania.

Zabiegi wyszczuplające, ujędrniające, redukujące cellulit

Zabiegi wyszczuplające

Dla wielu klientek gabinetów kosmetycznych głównym celem jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Co w tej kwestii może zaoferować fizykoterapia?

Za jeden z najskuteczniejszych zabiegów wyszczuplających uznaje się drenaż limfatyczny. Nie tylko przepycha on zalegającą limfę w stronę węzłów chłonnych, co przekłada się na redukcję obrzęków, ale dzięki pobudzeniu układów limfatycznego i krążenia poprawia również metabolizm, a przez to wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. Jednocześnie drenaż limfatyczny sprzyja redukcji cellulitu. W naszym aparacie CarePump Expert8, przeznaczonym dla profesjonalistów, znajduje się m.in. program „Cellulit Advanced”, a mankiety współpracujące z urządzeniem mają system overlapping co sprawia, że zabieg jest bardziej efektywny.

Zabiegi wyszczuplające mogą opierać się również na terapii TECAR, fali uderzeniowej, ultradźwiękach lub elektroterapii. Terapia TECAR ma działanie wyszczuplające, dzięki wytwarzanemu w ciele ciepłu. Fala uderzeniowa i ultradźwięki natomiast czerpią z podobnego mechanizmu rozbijania adipocytów (komórek tłuszczowych) i uwalniania tłuszczu, który organizm może następnie przetransportować i zmetabolizować. Celem elektroterapii jest natomiast pobudzenie mięśni do pracy, co skutkuje większym zużyciem energii przez organizm, a więc także spalaniem tkanki tłuszczowej.

Zabiegi ujędrniające

Kolejna niezwykle popularna pozycja w ofercie gabinetów kosmetycznych to zabiegi ujędrniające ciało i twarz oraz spłycające zmarszczki. Do tej grupy należą drenaż limfatyczny, TECAR, ultradźwięki i fala uderzeniowa. Za ujędrniający efekt dwóch ostatnich odpowiadają drgania, w które wprowadzane są tkanki, dzięki czemu napinają i uelastyczniają się włókna kolagenowe. O terapii TECAR więcej można przeczytać w artykule: Terapia TECAR w odnowie biologicznej i kosmetologii.

Terapia Tecar - efekt odmłodzenia i redukcji zmarszczek
Redukcja zmarszczek. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

Innym wartymi uwagi zabiegiem ujędrniającym jest elektroterapia, w tym prądy TENS oraz galwanizacja (zobacz: Galwanizacja w fizykoterapii i kosmetyce).

Zabiegi antycellulitowe

Trzecia kategoria zabiegów, która na tej liście koniecznie musiała się znaleźć, to zabiegi redukujące cellulit. Badania pokazują, że problem ten może dotykać między 85 a 98% kobiet.*

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
Redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

Zabiegi na cellulit często korzystają z tych samych mechanizmów, co te wyszczuplające, dlatego znów znajdziemy tu wspólne terapie. Zabiegami antycellulitowymi są m.in. terapia TECAR, fala uderzeniowa (nazywana też falą akustyczną) i drenaż limfatyczny. Wszystko dlatego, że za cellulit odpowiadają komórki tłuszczowe znajdujące się pod skórą, nierównomiernie rozłożone i/lub przerośnięte, upośledzające mikrokrążenie w okolicznych tkankach. Dlatego mikromasaż za pomocą fali uderzeniowej czy poprawienie krążenia pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Więcej o wykorzystaniu fali uderzeniowej podczas zabiegów redukujących cellulit znajduje się w artykule: Fala uderzeniowa na cellulit.

Oczywiście metod i technik, które stosowane są jako zabiegi antycellulitowe, wyszczuplające czy ujędrniające, jest wiele. Powyżej omówiliśmy te, które uważamy za najbardziej wartościowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na falę uderzeniową, drenaż limfatyczny i terapię TECAR, ponieważ działają na kilka powszechnych przypadłości naraz – a to bardzo duża zaleta, zarówno dla właścicieli, jak i dla klientów gabinetów kosmetycznych.

Zobacz też: Fizjoterapia i kosmetologia, czyli fizjoterapia estetyczna – polecamy sprzęt do gabinetów fizjo i wellness.

*Dane za: K. Jandą i A. Tomikowską (Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014).

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *