Fizjoterapia i kosmetologia, czyli fizjoterapia estetyczna – polecamy sprzęt do gabinetów fizjo i wellness

Fizjoterapia estetyczna - zabieg falami radiowymi

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Czy technologie stosowane do rehabilitacji mogą się przydać w salonach piękności? Oczywiście! Choć kosmetologia i fizjoterapia mają różne cele, to często wykorzystują podobne środki, by je osiągnąć. W ten sposób powstała tak zwana fizjoterapia estetyczna. Jakie usługi mogą zaoferować kosmetolog i fizjoterapeuta we wspólnym gabinecie? Przedstawiamy je w artykule.

Kosmetologia dostrzegła, że efekty fizykoterapii wpływają nie tylko na poprawę kondycji organizmu, ale i jego wyglądu. Niektóre gabinety postanowiły wykorzystać te zbieżności i oferują zabiegi fizykoterapeutyczne zarówno w celach rehabilitacyjnych, jak i upiększających (to drugie zastosowanie zaczęto więc określać fizjoterapią estetyczną). W ten sposób dwóch specjalistów współpracuje w jednym miejscu, co zmniejsza koszty i daje większe szanse na rozwijanie biznesu. Na jakich terapiach warto się skupić w takim miejscu? Jaki sprzęt kupić?

Fizjoterapia estetyczna - zabieg falami radiowymi

Terapia Tecar (aparaty Doctor Tecar)

Terapia Tecar to innowacyjne wykorzystanie fali radiowej wysokiej częstotliwości, która dostarcza do tkanek dużą dawkę energii. Stosuje się ją podczas leczenia mięśni, kości i stawów ze względu na działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz biostymulacyjne.

Jednak ta terapia może być również przydatna podczas zabiegów kosmetologicznych. Dlaczego? Ponieważ ten sam mechanizm wytwarzania ciepła w skórze może dawać efekt odmładzający oraz odchudzający.

Wyższa temperatura napina włókna kolagenowe i stymuluje wytwarzanie nowych, a także uruchamia proces selektywnej termolipolizy, rozszerza naczynia krwionośne, odżywia skórę, dotlenia ją oraz pobudza metabolizm. Dlatego aparat Doctor Tecar ma zastosowanie w gabinetach fizjoterapii i kosmetologii jednocześnie. Więcej informacji znajduje się w naszym tekście pt. Terapia Tecar w odnowie biologicznej i kosmetologii.

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
Redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to kolejny z zabiegów, z którego czerpie fizjoterapia i kosmetologia. Stosuje się go między innymi przy obrzękach nóg oraz w ramach profilaktyki niewydolności żylnej, dlatego że głównym jego celem jest usprawnienie krążenia limfy w organizmie przez masaż uciskowy. Dzięki temu pobudza układ krwionośny oraz metabolizm, a także wspiera pozbywanie się toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Z tych powodów drenaż limfatyczny jest ceniony w fizjoterapii estetycznej za działanie antycellulitowe i odchudzające. Więcej szczegółów przedstawiamy w artykule: Drenaż limfatyczny i jego zastosowanie w kosmetologii.

urządzenia do drenażu limfatycznego

Do drenażu limfatycznego polecamy aparaty CarePump (CarePump Move4 oraz CarePump Move6), które oferują szeroki zakres regulacji ciśnienia, pięć trybów pracy i możliwość wyłączenia niektórych komór, a przy tym jest cichy, nieduży i ma możliwość zasilania bateryjnego.

Bardzo dobrym wyborem będą również aparaty do drenażu limfatycznego z serii WIC lub LC, zwłaszcza 4-komorowy WIC 2008, 6-komorowy WIC 2008MS oraz 6-komorowy LC 600. Wspomniane aparaty z serii WIC ważą niewiele ponad 4 kg i mogą być wykorzystywane także jako sprzęt przenośny, natomiast urządzenie LC 600 jest cięższym sprzętem (ok. 12 kg) i raczej traktowanym jako wyposażenie stacjonarne.

Terapia falą uderzeniową (aparat Rosetta ESWT)

Fala uderzeniowa to terapia, która wykorzystuje falę mechaniczną, powstającą na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w bardzo krótkim czasie. Aplikator przenosi wytworzoną energię w odpowiednie miejsce w ciele. To skuteczna metoda leczenia wielu schorzeń, m.in. kolana skoczka, zapalenia ścięgna Achillesa czy ostrogi piętowej.

Natomiast fizjoterapia estetyczna wykorzystuje falę uderzeniową do redukcji cellulitu oraz zmniejszenie rozstępów i blizn. Zabieg stymuluje mikrokrążenie, pobudza regenerację i metabolizm komórek, a to przyśpiesza procesy gojenia blizn. Drgania poprawiają elastyczność i napięcie tkanki łącznej oraz rozbijają komórki tłuszczowe, co utrudnia powstawanie cellulitu. Po terapii skóra jest wyraźnie gładsza, bardziej elastyczna i napięta. Więcej piszemy w artykule: Fala uderzeniowa na cellulit.

Do zabiegów falą uderzeniową polecamy aparat Rosetta ESWT, który generuje energię dzięki mechanizmowi elektromagnetycznemu. Nie wymaga więc okresowej wymiany nabojów. Przez to jest jedynym aparatem na rynku, którego użycie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi.

Elektroterapia (aparat Bardomed E1)

Kosmetologia i fizjoterapia wykorzystują także różne rodzaje elektroterapii. Elektrostymulacja EMS pobudza mięśnie do pracy – służy więc ich wzmocnieniu bez obciążania stawów, co przyśpiesza powrót do pełnej sprawności po kontuzji. To również metoda na spalanie kalorii oraz walkę z nadwagą i cellulitem. Prądy TENS są cenione za skuteczne leczenie bólu, a fizjoterapia estetyczna korzysta z nich w celu stymulacji mięśni twarzy, ujędrnienia skóry oraz pobudzenia układu limfatycznego. Jonoforeza natomiast umożliwia wprowadzenie leku za pomocą prądu galwanicznego. Substancja czynna trafia bezpośrednio w miejsce uszkodzone, przez co działa wtedy skuteczniej, a to doceniają specjaliści zarówno fizjoterapii, jak i kosmetologii.

Polecany przez nas aparat do elektroterapii Bardomed E1 wytwarza fale o niskich i średnich częstotliwościach, umożliwiając przeprowadzanie wielu różnych zabiegów za pomocą jednego narzędzia.

Hydroterapia

Pod pojęciem hydroterapii kryje się mnóstwo różnych zabiegów – wskazania do wielu z nich są jednak podobne. To m.in.:

  • choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba Parkinsona,
  • migrena,
  • bezsenność.

Woda korzystnie wpływa na stawy, więzadła i mięśnie, a dodatkowo działa rozluźniająco i relaksująco. To te ostatnie efekty są najbardziej cenione przez klientów i klientki gabinetów fizjoterapii estetycznej i odnowy biologicznej.

W naszej ofercie można znaleźć wanny do hydromasażu, np. Aquanea, która wyposażona jest w jeden z najnowocześniejszych systemów sterowania parametrami i umożliwia prowadzenie zabiegów łączących kilka rodzajów terapii.

Hydromasaż - fizjoterapia i kosmetologia

Kosmetologia i fizjoterapia w jednym gabinecie

Choć pozornie te dwie dziedziny dzielą fundamentalne różnice, to jednak fizjoterapia i kosmetologia mają wiele wspólnego. Nic więc dziwnego, że coraz częściej łączą siły pod jednym szyldem. Dzięki temu fizjoterapia estetyczna wciąż się rozwija, a klienci mogą korzystać z zabiegów, które korzystnie wpływają nie tylko na wygląd, ale funkcjonowanie całego ciała.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *