Ból nadgarstka, który nie jest spowodowany urazem – możliwe przyczyny i leczenie

Ból nadgarstka, który nie jest spowodowany urazem

Porady eksperta

Ból nadgarstka może mieć wiele przyczyn, a tym razem skupimy się na tych spowodowanych innymi czynnikami niż wypadek i uraz. Dlaczego? Bo są trudniejsze do rozpoznania przez osoby bez wykształcenia medycznego. Warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę.

Przyczynę bólu nadgarstka po upadku (bez opuchlizny lub z nią) stosunkowo łatwo zidentyfikować. W miarę intuicyjnie też decyduje się, czy uraz wymaga wizyty u specjalisty, czy jest duże prawdopodobieństwo, że po odpoczynku i schłodzeniu objawy miną. Dużo trudniej ocenić ból nadgarstka spowodowany innymi przyczynami. Najczęstsze schorzenia nadgarstka wiążą się z przeciążeniem, uciskiem niektórych struktur lub chorobami zwyrodnieniowymi.

Ból nadgarstka, który nie jest spowodowany urazem

Zespół cieśni nadgarstka

Ból cieśni nadgarstka to najczęściej efekt wielogodzinnej, powtarzalnej pracy dłoni lub skrajnego ustawienia nadgarstka, m.in. przy klawiaturze, przy taśmie w fabryce, ale też np. na rowerze. Zespół cieśni nadgarstka oznacza, że okoliczne struktury uciskają nerw przyśrodkowy, zaburzając jego pracę i powodując ból oraz obrzęk. Można go poznać także po uczuciu mrowienia lub drętwienia palców oraz osłabieniu chwytu.

Leczenie może być zachowawcze lub operacyjne. To pierwsze skupia się na działaniu przeciwbólowym i utrzymaniu zakresu ruchu za pomocą ćwiczeń oraz zabiegów fizykalnych.

By dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu, polecamy nasz artykuł pt. Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka? Nowoczesna fizjoterapia.

Choroba de Quervaina

Choroba de Quervaina to zapalenie pochewki ścięgnistej prostowników palców, która składa się ze ścięgien mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Takie zapalenie przyczepu ścięgna będzie objawiać się obrzękiem, bólem nadgarstka przy zginaniu i prostowaniu kciuka, a nawet podczas dotyku w okolicy nasady kciuka, osłabieniem mięśni i uczuciem przeskakiwania ścięgien. Po więcej szczegółów dotyczących tej choroby odsyłamy do tekstu pt. Choroba de Quervaina – przyczyny, objawy i fizjoterapia.

Leczenie obejmuje unieruchomienie palca na 2–3 tygodnie, włączenie leków przeciwbólowych i sterydowych oraz fizjoterapię (najczęściej falę uderzeniową, ale też krioterapię, jonoforezę, ultradźwięki i taping). Czasem konieczna może okazać się operacja.

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Choroba zwyrodnieniowa powoduje m.in. procesy zapalne w stawach. Ich charakterystycznymi objawami są ból dłoni i nadgarstka (bo schorzenie często atakuje także drobne stawy dłoni i palców), obrzęk oraz sztywność stawu, pojawiająca się zwłaszcza po nocy. To, co wyróżnia ten rodzaj przypadłości od wcześniejszych, to symetryczność objawów – ból nadgarstka pojawia się w obu rękach jednocześnie.

Ze względu na dużą rozpiętość możliwych chorób (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa) nie ma jednej odpowiedzi, jak uśmierzyć ból nadgarstka w tej sytuacji. Lekarz dobierze leczenie do diagnozy, po przeprowadzeniu szeregu badań. Jeśli chcesz poznać najczęstsze dolegliwości powodujące zapalenie stawów, polecamy artykuł pt. Zapalenie stawów – objawy oraz polecane zabiegi rehabilitacyjne.

Gangliony

Gaglion to galaretowata torbiel spowodowana nadprodukcją płynu stawowego w stawie lub pochewce ścięgnistej (np. przez powtarzalną, wielogodzinną pracę stawu). Nadmiar płynu rozciąga torebkę i powoduje widoczne wybrzuszenie w okolicy nadgarstka (najczęściej od strony grzbietowej). To właśnie guzek jest najbardziej charakterystycznym objawem ganglionu, ale może towarzyszyć mu także ból nadgarstka.

Leczenie wymaga odciążenia stawu i specjalnego masażu, tzw. rozbijania ganglionu. Często wspiera się je także fizjoterapią.

Jak uśmierzyć ból nadgarstka?

Jeżeli ból jest silny i towarzyszą mu inne objawy, trzeba natychmiast wybrać się do lekarza – chorobę lub uraz łatwiej jest wyleczyć zanim przejdzie w stan przewlekły.

Jeśli jednak ból nie jest silny i nie zauważamy innych niepokojących objawów, może to być tylko lekkie przeciążenie. Wtedy warto najpierw spróbować prostych domowych rozwiązań.

Chłodzenie bolącego nadgarstka

Trzeba dać nadgarstkowi odpocząć, układając go w neutralnej pozycji i zminimalizować ruch danej ręki. Dobrze też użyć lodu lub mrożonych okładów do schłodzenia dłoni, by zmniejszyć ból i ewentualny lekki obrzęk. Przy nieco większych dolegliwościach można sięgnąć po dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci maści lub żelu, co na ból nadgarstka też powinno pomóc.

Jeśli jednak po tych zabiegach następnego dnia nie odczujemy znaczącej poprawy, koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Skuteczną metodą, zyskującą na popularności oraz stosowaną w walce z dolegliwościami bólowymi, okazuje się być laser wysokoenergetyczny iLUX, który dzięki opatentowanemu trybowi E2C pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt przeciwbólowy.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *