Jak wykonać drenaż limfatyczny? Zabieg z użyciem aparatu do masażu uciskowego

Zabieg drenażu limfatycznego i aparat

Porady eksperta

Drenaż limfatyczny to terapia mająca na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z niewydolnością krążeniową. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z obrzękami i zastoinami limfatycznymi, skarżą się na tzw. “ciężkość nóg”. W artykule szczegółowo wyjaśniamy, w jaki sposób wykonywany jest zabieg drenażu limfatycznego.

Zabieg drenażu limfatycznego i aparat

Drenaż limfatyczny – cel zabiegu

Celem zabiegu jest mechaniczne przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku wyżej położonych węzłów chłonnych, by zmniejszyć lub wyeliminować obrzęk. Zabieg drenażu limfatycznego mechanicznego jest także świetnym uzupełnieniem profilaktyki przeciwżylakowej. Dzięki bardzo dobrym efektom terapii, znalazł również zastosowanie w medycynie estetycznej, jako uzupełnienie terapii antycellulitowej i odchudzającej. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy jest wykonywany w serii kilku zabiegów.

Drenaż limfatyczny- metodyka zabiegu

Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu drenażu limfatycznego prosimy o przygotowanie się do zabiegu. W celach higienicznych zabieg należy wykonywać w nakładkach jednorazowych na kończynę lub bezszwowych legginsach i skarpetkach.

Drenaż kończyn dolnych wykonujemy w pozycji leżącej, aby ułatwić odpływ limfy z kończyn dolnych. Nogi pacjenta umieszczamy w nogawkach i pilnujemy, aby materiał był równomiernie rozłożony, co zapobiegnie nadmiernemu uciskowi. Po zapięciu zamka zabezpieczającego, ustawiamy w porozumieniu z pacjentem ciśnienie generowane przez aparat. Pacjent powinien odczuwać silny ucisk, ale nie wywołujący odczuć bólowych.

Aby zabieg był skuteczny, powinien trwać od 15 do 30 minut. W celach profilaktycznych można wykonywać go 2 razy dziennie.

Wiele aparatów do drenażu limfatycznego umożliwia zmiany trybów pracy, co zapobiega przyzwyczajeniu się tkanki do tego samego bodźca i potęguje uzyskane rezultaty.

Zabieg drenażu limfatycznego prezentujemy również w naszym filmie:

Efekty terapii

Coraz więcej pacjentów zgłasza chęć korzystania z zabiegów drenażu limfatycznego. Dobrze wykonany zabieg nie tylko jest przyjemny dla pacjenta, ale i uzyskane efekty są bardzo zadowalające.

Drenaż limfatyczny pomaga w detoksykacji organizmu, przyspieszając przepływ limfy i krwi. Zapobiega zastojom limfy, dzięki czemu likwiduje uczucie „ciężkich nóg”. Przyspiesza również wchłanianie siniaków przez przyspieszenie mikrokrążenia. Dzięki przyspieszeniu krążenia i zwiększeniu temperatury, miejscowo wspomaga odchudzanie. Szerzej piszemy o tym w artykule Drenaż limfatyczny i jego zastosowanie w kosmetologii. Bardzo często zabieg drenażu limfatycznego jest wykorzystywany jako regeneracja po dużym wysiłku i wspomaganie regeneracji po treningu (Zastosowania drenażu limfatycznego w regeneracji sportowej).

Dzięki popularności tego zabiegu, wielu producentów wprowadziło szeroką gamę aparatów do drenażu w przystępnych cenach i różnych rozmiarach. Oferta ta skierowana jest nie tylko do gabinetów fizjoterapeutycznych, ale także osób prywatnych. Więcej informacji o wykorzystaniu aparatów w warunkach domowych znajduje się w naszych artykułach: Drenaż limfatyczny w warunkach domowych oraz Jakie wymogi należy spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie na drenaż limfatyczny?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą aparatów do drenażu limfatycznego. W sklepie znajdują się aparaty stacjonarne oraz przenośne, wyposażone w mankiety o różnej liczbie komór (od 4 do 12): https://www.bardomed.pl/39-aparaty-do-drenazu-limfatycznego-masaz-uciskowy

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *