Leczenie prądem elektrycznym – najpopularniejsze rodzaje prądów w fizjoterapii i polecany sprzęt

Leczenie prądem elektrycznym

Porady eksperta

Pierwsze skojarzenia ze zwrotem „leczenie prądem elektrycznym” mogą nie być do końca pozytywne, jednak na szczęście okazuje się, że większość terapii prądem to przyjemne w odczuciach zabiegi, na które pacjenci z chęcią wracają do gabinetów rehabilitacyjnych.

Czym jest leczenie prądem elektrycznym?

Leczenie prądem – zwane inaczej elektrolecznictwem lub elektroterapią – to dział fizykoterapii, wykorzystujący biologiczne efekty prądu w lecznictwie, rehabilitacji oraz diagnostyce.

Leczenie prądem elektrycznym

Zabiegi wykonywane są za pomocą prądu różnego rodzaju, z wykorzystaniem odpowiednich aparatów przeznaczonych do elektroterapii. Energia elektryczna wprowadzana jest do ciała pacjenta za pomocą elektrod przewodzących prąd.

W zależności od użytego prądu, efekty terapii prądem mogą powodować:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • pobudzenie mięśni do skurczu oraz pobudzenie obwodowego układu nerwowego,
  • złagodzenie stanu zapalnego,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • miejscowe zwiększenie ukrwienia tkanek, a przez to przyspieszenie ich regeneracji oraz poprawę  odżywienia.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje prądów w fizjoterapii? Poniżej je charakteryzujemy.

Galwanizacja

Galwanizacja jest zabiegiem wykorzystującym prąd stały, generowany przez odpowiedni aparat do terapii prądem. Prąd ten przepływa przez ciało pacjenta pomiędzy dwiema elektrodami i powoduje zmianę pobudliwości tkanek nerwowo-mięśniowych oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu świetnie sprawdza się w leczeniu nerwobólu, przewlekłych stanów zapalnych, dyskopatii czy w chorobie zwyrodnieniowej. W związku z elektrolizą, która zachodzi pod elektrodami, należy pamiętać o dobrze zwilżonych podkładach do elektrod w celu zapewnienia bezpieczeństwa terapii.

Jonoforeza

To terapia prądem również wykorzystująca prąd stały, za pomocą którego dodatkowo do ciała pacjenta wprowadzana jest przezskórnie i miejscowo odpowiednio dobrana substancja o działaniu leczniczym, która wspomaga terapię.

Wprowadzenie leku odbywa się na zasadzie odpychania się jonów jednoimiennych (warunkiem przeprowadzenia  jonoforezy jest użycie substancji ulegającej dysocjacji), dlatego należy dobrze sparować lek z katodą lub anodą.

Do powyższych zabiegów zalecane są profesjonalne aparaty takie jak: Enraf-Nonius Endomed 482 oraz aparat do elektroterapii BARDOMED E1. Oprócz wspomnianych wcześniej rodzajów prądu stałego, wymienione aparaty wyposażone są w szereg różnych rodzajów prądu zmiennego. Plusem modeli Endomed 482 oraz Bardomed E1 jest posiadanie dwóch całkowicie niezależnych kanałów, co daje możliwość pracy z dwoma pacjentami równocześnie. Ponadto w zestawach znajduje się pełne wyposażenie.

Akcesoria dodatkowe do elektroterapii
Akcesoria do aparatu BardoMed E1 – woreczki wiskozowe, opaski mocujące elektrody, kable.

Prądy TENS

Prądy TENS, czyli przezskórna stymulacja elektryczna nerwów, to jedna z częściej stosowanych terapii prądem zarówno w gabinetach rehabilitacyjnych, jak i w użytku domowym przez samych pacjentów.  Więcej informacji na temat TENS znajduje się w naszym artykule: Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty.

Elektrostymulacja

Wykorzystuje prąd impulsowy, a głównym jej zastosowaniem jest:

  • pobudzenie mięśni do skurczu,
  • zapobieganie i opóźnienie atrofii, spowodowanej nieużywaniem mięśni,
  • zwiększenie lokalnego krążenia krwi,
  • reedukacja mięśni,
  • utrzymanie lub zwiększenie zakresu ruchu.

Do elektrostymulacji można zastosować wymienione wcześniej aparaty, a także mniejsze, przenośne modele z serii T-ONE (T-ONE REHAB, T-ONE MEDI SPORT, T-ONE MEDI PRO, T-ONE COACH) oraz serię z profesjonalnych urządzeń holenderskiego producenta Enraf-Nonius – TensMed S82 oraz TensMed S84.

Wyposażenie przenośnego aparatu do elektroterapii T-ONE MEDI PRO
Przenośny aparat do elektroterapii T-ONE MEDI PRO z akcesoriami

Prądy diadynamiczne (prądy DD) – prądy Bernarda

Prądy diadynamiczne wykorzystuje się głównie do zmniejszenia bólu, obrzęku oraz poprawy krążenia krwi. Powstają w wyniku prostowania prądu sinusoidalnego i wyróżnia się 6 ich typów: DF, MF, CP, LP, RS, MM. Na temat prądów DD oraz ich zastosowania przygotowaliśmy odrębny artykuł: Diadynamik – rodzaje prądów, dawki lecznicze i metodyka zabiegu i zachęcamy do jego lektury.

Prądy Kotza – rosyjska stymulacja

Ten rodzaj to przerywany prąd przemienny z częstotliwość nośną wynoszącą około 2500 Hz. Prądy Kotza wykorzystywane się do stymulacji mięśni zdrowych oraz do zwiększenia ich siły (częstotliwość wywołująca skurcz tężcowy). Można stosować je jako element treningu wytrzymałościowego i siłowego u sportowców.

Prądy Träberta

Głównym efektem terapii prądem Träberta jest silne działanie przeciwbólowe, oparte na zasadzie teorii bramki kontrolnej. Prąd Träberta powoduje drżenie mięśni (wibrację), zmniejszając ich napięcie, co dodatkowo zwiększa efekt przeciwbólowy. Głównym zastosowaniem są przewlekłe bóle mięśniowe, stany po urazach mięśniowych i stawowych  oraz wzmożone napięcie mięśniowe.

Jak widać – leczenie prądem może być urozmaicone i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród właścicieli gabinetów, jak i samych pacjentów. W celu dobrania odpowiedniego do swoich potrzeb aparatu gorąco zachęcamy do kontaktu.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *