Zapalenie ścięgna – przyczyny, objawy oraz leczenie zabiegami fizykalnymi

Zapalenie ścięgna - stan zapalny obejmujący łokieć

Porady eksperta

Stan zapalny ścięgna może pojawić się właściwie u każdego, choć jedni są na niego bardziej narażeni niż inni. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia ścięgna? Dla kogo ryzyko kontuzji jest większe? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja w przypadku zapalenia ścięgna? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Ścięgno – co to jest?

Zanim przejdziemy do omówienia samego stanu zapalnego ścięgna, warto wyjaśnić, czym ta tkanka jest. Ścięgno zgodnie z definicją to „twór włóknisty zbudowany z wytrzymałej tkanki łącznej właściwej zbitej” (za: Wikipedia).

Zapalenie ścięgna - stan zapalny obejmujący łokieć

Inaczej mówiąc, są to mocne, równolegle ułożone włókna kolagenowe, stanowiące przedłużenie mięśnia i przyczepiające go do kości. To dzięki nim możemy poruszać szkieletem za pomocą mięśni.

Ścięgna mają różne kształty: od krótkiego, grubego walca po cienką, szeroką i płaską tkankę. Największym ścięgnem w ciele człowieka jest znajdujące się w łydce ścięgno Achillesa.

Zapalenie ścięgna – komu grozi?

Stan zapalny może powstać w każdym ścięgnie – jest jednak kilka miejsc w organizmie człowieka, w których pojawia się częściej. Są to tkanki związane z następującymi stawami:

 • barkowym,
 • łokciowym (wtedy najczęściej mówimy o łokciu tenisisty lub łokciu golfisty),
 • kolanowym,
 • skokowym,
 • promieniowo-nadgarstkowym.

Stany zapalne ścięgien mają różne przyczyny. Mogą być one efektem innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa, kiła czy gruźlica. Najczęściej jednak powód jest bardziej prozaiczny i jest nim po prostu kontuzja.

Entezopatia - łokieć tenisisty, czyli entezopatia nadkłykcia bocznego

Taki uraz może mieć dwa źródła:

 • niekoniecznie wymagający dużej siły, ale wielokrotnie powtarzany ruch – jak na przykład podczas grabienia, odśnieżania, pracy w pozycji wymuszonej, a nawet po prostu pracy siedzącej w niewłaściwej pozycji;
 • gwałtowny, silny ruch (na przykład rzut, kopnięcie, szarpnięcie ręką) zastanego ciała.

Dodatkowo kontuzji sprzyja brak rozgrzewki, mało urozmaicone treningi, pomijanie rozciągania, zbyt intensywne ćwiczenia (zwłaszcza na początku lub podczas powrotu do uprawiania sportu), nieprawidłowy sposób ich wykonywania, a także… wiek!

Problemy z zapaleniem ścięgna dotyczą zwłaszcza osób około 40. roku życia, ponieważ z czasem włókna stają się mniej elastyczne, przez co łatwiej je uszkodzić. Nieraz dotyka to osób, które nagle postanawiają o siebie zadbać i zacząć ćwiczyć, ale duży zapał – w połączeniu z brakiem ostrożności, wiedzy i doświadczenia – prowadzą do szybkiej kontuzji.

Objawy stanu zapalnego ścięgna

Ostateczne rozpoznanie zapalenia ścięgna pozostawmy oczywiście lekarzowi. Warto jednak wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić. Należą do nich:

 • ból –  zlokalizowany w ścięgnie (więc przy końcu mięśnia, a nie w jego środku, jak wtedy, kiedy mięśnie są po prostu zmęczone), nasilający się podczas ruchu, w zależności od genezy urazu może pojawić nagle lub stopniowo narastać z czasem,
 • obrzęk uszkodzonego obszaru,
 • ograniczenie ruchomości, uczucie sztywności.

Poza tym mogą pojawić się również dodatkowe sygnały od organizmu, takie jak:

 • osłabienie,
 • gorączka,
 • poranna sztywność stawów.

To jednak mogą być także objawy poważniejszych chorób, dlatego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Leczenie zapalenia ścięgna

Kiedy już specjalista zweryfikuje nasze przypuszczenia i zdiagnozuje stan zapalny ścięgna, zaleci odpowiednie postępowanie. Jego elementami na pewno będzie odciążenie chorego miejsca, najprawdopodobniej także zażywanie leków przeciwzapalnych, a w przypadku infekcji – antybiotyków, oraz odpowiednie ćwiczenia.

W domu – nawet jeszcze przed spotkaniem z lekarzem – warto zapewnić ścięgnu odpoczynek i unikać ruchów powodujących ból. Można także stosować okłady: początkowo chłodne, by zmniejszyć obrzęk, a na późniejszym etapie ciepłe, by złagodzić ból. Trzeba jednak pamiętać, że niewłaściwie zastosowane okłady mogą pogorszyć stan, więc lepiej skonsultować to ze specjalistą choćby telefonicznie.

Zapalenie ścięgna kontra fizjoterapia

W przypadku zapalenia ścięgna leczenie nieodłącznie wiąże się z rehabilitacją. Poza klasycznymi metodami nowoczesna fizjoterapia także może zaoferować szereg zabiegów.

Przezskórna elektroliza EPTE – na przykładzie łokcia tenisisty opisujemy ją w artykule Przezskórna elektroliza Epte® łokcia tenisisty.

Laseroterapia – więcej na jej temat można dowiedzieć się z naszego tekstu Laser wysokoenergetyczny w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa.

Terapia TECAR – metoda wykorzystująca fale radiowe wysokiej częstotliwości, o czym więcej piszemy we wpisie Zapalenie ścięgna Achillesa kontra nowoczesna fizjoterapia.

Fala uderzeniowa – więcej można się o niej dowiedzieć z artykułu Zapalenie rozcięgna podeszwowego – leczenie falą uderzeniową czy laserem wysokoenergetycznym?

Fizoterapeutów, zainteresowanych daną metodą oraz sprzętem, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Oferujemy prezentację sprzętu oraz kompleksowe szkolenia. Poszczególne aparaty znajdują się w naszym sklepie w dziale Sprzęt rehabilitacyjny, a numer telefonu czy adres mailowy m.in. w zakładce Kontakt.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *