Urazy sportowe – najczęstsze kontuzje i metody leczenia

Urazy sportowe - skręcenie stawu skokowego

Porady eksperta

Zdarzyła Ci się kontuzja? W sporcie to nic niezwykłego. Ruch przynosi nam wiele korzyści, ale może także spowodować uraz mięśnia, stawu lub ścięgna. Czasem wynika on z naszych błędów, a czasem jest po prostu efektem wypadku. Które urazy sportowe są „najpopularniejsze” i jak sobie z nimi radzić? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Urazy sportowe w stanie przewlekłym i ostrym

Kontuzje w sporcie mają dwa oblicza: stan przewlekły lub ostry. Pierwszy z nich oznacza, że uraz powstawał stopniowo, „pracowaliśmy” na niego od jakiegoś czasu. Regularnie przeciążając mięsień czy ścięgno, powodowaliśmy w tym samym miejscu coraz to nowe mikrourazy, których organizm nie nadążał goić. W takim przypadku bolesność zaczyna objawiać się stopniowo, nieraz poprzedza ją też tkliwość.

Urazy ostre z kolei to takie, które pojawiają się nagle, np. krzywo postawiliśmy nogę i poczuliśmy ostry ból w kostce albo bezpośrednio po upadku na nartach bardzo boli nas kolano. To im przyjrzymy się w pierwszej części artykułu. Które ostre urazy sportowe są najczęstsze?

Skręcenia stawów

Skręcenie to przekroczenie zakresu ruchu danego stawu – powierzchnie stawowe przesuwają się względem siebie, a to powoduje ból, obrzęk i pojawienie się krwiaka. W zależności od tego, jak poważny jest uraz, może się on wiązać z uszkodzeniem torebki stawowej, przyczepów ścięgien, więzadeł, a w przypadkach ekstremalnych także kości. Skręcenie kostki (stawu skokowego) lub kolana (stawu kolanowego) to najczęstsze tego typu kontuzje w sporcie.

Urazy sportowe - skręcenie stawu skokowego

Jeśli skręcenie jest bardzo lekkie i nieuciążliwe, wystarczy dać odpocząć nodze przez kilka dni – ograniczyć chodzenie, trzymać ją w górze, usztywnić staw opaską elastyczną. Na początku można także przykładać zimne kompresy oraz stosować maść przeciwbólową. Kiedy ból jest silny i towarzyszy mu obrzęk, to znak, że uszkodziliśmy torebkę stawową i więzadła, więc trzeba udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie metody leczenia oraz rehabilitacji.

Podobnie jak w przypadku wielu urazów w sporcie, szczególnie polecanym rozwiązaniem jest terapia laserem wysokoenergetycznym, którą można zacząć od razu – nie przeszkadza w niej obrzęk ani stan zapalny, zabiegi wręcz je łagodzą.

O zastosowaniu lasera iLUX po skręceniu stawu skokowego pisaliśmy już wcześniej, w artykule: Laser wysokoenergetyczny w leczeniu skręconego stawu skokowego.

Bardzo dobre efekty przynosi także terapia TECAR, podczas której najpierw dotlenia się tkanki i pobudza krążenie, by potem pracować z właściwym stawem. Szczegółowo o tej metodzie w leczeniu stawu skokowego napisaliśmy w tekście: Przebieg leczenia skręconego stawu skokowego aparatem Doctor Tecar.

W najcięższych przypadkach więzadła mogą być zerwane – wtedy nieunikniona będzie operacja, a po niej fizjoterapia. I tu także świetne efekty przynosi terapia TECAR, która wspiera przywrócenie prawidłowej ruchomości, biomechaniki i siły mięśni na przykład po operacji stawu kolanowego, ale także innych zabiegach chirurgicznych koniecznych po urazach sportowych. Więcej informacji w artykule: Aktywacja mięśni w przypadku powrotu do sportu po operacji stawu kolanowego przy użyciu terapii TECAR.

Naciągnięcia i naderwania mięśni

Choć dotykają amatorów bardzo różnych aktywności, tego rodzaju kontuzje sportowe mięśni zazwyczaj są związane z przeciążeniem tkanki, dlatego są typowe dla sportów siłowych. Do powstania urazu mogą przyczyniać się

 • brak rozgrzewki lub regeneracji,
 • błędy techniczne,
 • napięcia mięśniowe.

A jak rozpoznać te kontuzje? Naderwanie mięśnia jest bardzo bolesne, zwłaszcza podczas próby pracy danym obszarem ciała, pojawiają się też siniaki i obrzęk. Naciągnięcie jest niegroźne, ale ma bardzo podobne objawy, dlatego najlepiej nie zwlekać z konsultacją lekarską. A jak się je leczy? Poza maściami przeciwzapalnymi także fizjoterapią.

Przy świeżej kontuzji niewiele można zrobić metodami manualnymi, dlatego doskonale sprawdzają się w tym okresie zabiegi laserem wysokoenergetycznym, działającym przeciwzapalnie, przeciwbólowo i rozluźniająco. Zachęcamy do lektury naszego tekstu na ten temat: Laser wysokoenergetyczny w leczeniu naderwania mięśnia. Dodatkowo specjalista może także zalecić krioterapię lub ultradźwięki, które będą pobudzać krążenie i stymulować tkanki do regeneracji.

Zerwania ścięgna lub więzadeł

Zerwanie lub naderwanie ścięgna lub więzadeł jest spowodowane głównie przez przekroczenie ich zakresu ruchu lub przeciążenie. W tej kategorii urazów w sporcie jednymi z najpopularniejszych są kontuzje ścięgna Achillesa. Przytrafiają się głównie biegaczom, piłkarzom i koszykarzom. Sygnałem alarmowym jest silny ból okolic pięty oraz ograniczenia i bolesność podczas poruszania stopą. W tym przypadku zazwyczaj wystarcza leczenie zachowawcze, wspierane fizykoterapią, na przykład zabiegami laserem lub krioterapią. W późniejszym okresie można także stymulować nerwy prądami TENS i zmiękczać tkanki z pomocą ultradźwięków.

Mniej szczęścia mają pacjenci z zerwanym więzadłem (popularne wśród narciarzy), ponieważ te kontuzje sportowe niestety często wymagają operacji. Jak wygląda rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła? Poza tradycyjnymi ćwiczeniami z fizjoterapeutą, przydają się krioterapia lub terapia TECAR, która nie tylko pobudzi krążenie i zmniejszy ból, ale też zadziała przeciwzapalnie. Więcej o niej pisaliśmy niedawno na przykładzie rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego ACL.

A jakie urazy sportowe w stanie przewlekłym spotykamy najczęściej? O tym w drugiej części artykułu.

Uwaga! Aparat do terapii TECAR prezentowany w filmie pochodzi z wcześniejszej serii Mectronic Medicale. W 2021 roku producent poszerzył ofertę, a także zmienił design oraz parametry aparatów, ale urządzenia umożliwiają osiągnięcie tych samych efektów terapeutycznych. W przypadku wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jolka |

  Mi z moją kontuzją pomogli specjaliści z Fizjoterapia Mazur, polecam 🙂

  1. Dominika Czyrnek |

   Cieszymy się, że fizjoterapeutom z tej placówki udało się pomóc oraz dziękujemy za polecenie. Pozdrawiamy serdecznie! 🙂